Boşanma Davası

Boşanma davası aile birliğinin devam etmesinin mümkün olmadığı hallerde evliliğin sonlandırılması için açılan davalardır. Evliliğin sonlandırılması noktasında açılan boşanma davalarında tarafların kanuni haklarının korunması önemlidir. Bu amaçla aile hukuku konusunda uzmanlaşmış boşanma avukatı tarafından temsil edilmek gerekir. Boşanma sürecine giren kişilerin; haklarının ne olduğu, bunların nasıl korunacağı ve alınacağı konusunda mutlaka profesyonel destek almaları gerekir.

Evlilik birliğinin sonlanmasını her iki tarafın da istemesi halinde anlaşmalı boşanma gerçekleşir. Bunun yanında taraflardan biri boşanmayı kabul etmediğinde çekişmeli boşanma davaları olur. Aile avukatlarının yer aldığı davalar arasında şunlar yer alır:

  • Anlaşmalı boşanma
  • Çekişmeli boşanma
  • Velayet davaları
  • Mal paylaşımı davaları
  • Nafaka ve tazminat davaları

Boşanma Avukatı Ne Yapar?

Medeni kanun evlenme ve boşanma konularında çeşitli düzenlemeler getirmiştir. Buna rağmen evliliğin bitmesi noktasında taraflar arasında çeşitli sorunlar yaşanabilir. Boşanma avukatı sorunların hukuki çerçevede çözülmesi amacıyla dava açar ve takip eder. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında deneyimli bir avukattan hizmet alınması önemlidir. Ancak bu şekilde davanın kişinin lehine sonuçlanması mümkün olur. Davanın her aşamasını dikkatle takip ediyoruz.

Boşanmanın gerçekleşmesini sağlayacak nedenlerin belirlenmesi, gerekli delillerin toplanması, dava dilekçesinin verilmesi duruşmalara girilmesi işlemleri dikkatle yapılır. Aile birliği içinde alınan malların paylaşımı, çocukların velayetinin belirlenmesi sırasında da avukat müvekkilinin haklarını savunur. Dava sonuçlarının müvekkilinin lehine sonuçlanmasını sağlar.

Boşanma Davaları Nerede Görülür?

Son yıllarda artan boşanma davaları ile aile mahkemeleri kurulmuştur. Aile ile ilgili tüm davalara bu mahkemeler bakar. Boşanma davalarında edindiğimiz tecrübe ile davalarınızda sizi en iyi şekilde temsil etmekteyiz. Yaşanan boşanma sürecinin sizin için daha az sıkıntılı olması adına gerekli girişimleri yapmaktayız. Evlilik birliğinin devam etmesi temel istek olmakla birlikte aldatma, şiddet, bağımlıkların olması gibi durumlarda bitmesi daha olumlu olabilir. Boşanma davası açmak ve bu konuda danışmanlık almak için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Soru ve destek için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.