Ceza Hukuku

Ceza hukuku kişinin kanunlar ile kabahat olarak belirlenmiş olan davranışları yapması sonucunda alacağı cezaları belirler. Ceza kanunu çerçevesinde kabahat olarak kabul edilen davranışların neler olduğu net olarak belirtilir. Aynı şekilde bu davranışların her biri için nasıl yaptırımlar uygulanacağını da kanun belirler.

Kanun kamu düzeninin korunması ve bir hukuk devleti uygulamalarının gerçekleşmesini amaçlar. Toplumun düzeni sulh içinde yaşaması için her bireyin kanunların belirlemiş olduğu kurallara uyma zorunluluğu bulunur. Kurallara uymayan kişiler ise çeşitli yaptırımlar ile karşılaşırlar. Ceza hukuku avukatı açılan ceza davalarında sanığı, mağduru, müştekiyi ve kamuyu temsil edebilir.

Ceza Hukuku Avukatı Ne Yapar?

Ceza hukuku avukatı kişinin özgürlüğünden yoksun kalmasına neden olabilecek davalarda temsil eder. Sanık ya da mağdur haklarının korunması toplum düzeni ve kamu vicdanı için çok önemlidir. Ceza avukatı bu sorumluluğun bilincinde olmalı ve görevini titiz şekilde gerçekleştirmelidir. Sanık ya da mağdur olan tarafı temsil eden ceza davalarında deneyimli avukat şu işlemleri yapar.

  • Dava dosyasını inceler
  • Delillerin toplanmasını ve mahkemeye sunularak dosyaya eklenmesini sağlar
  • Müvekkilinin savunmasını etkin şekilde yapar
  • Gerekli durumlarda bir üst mahkemeye başvuru yapar
  • Davanın açılmasından kapanma sürecine kadar her adımı takip eder

Ceza Hukuku Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Türk Ceza Kanunu hangi davranışların suç olarak kabul edileceğini belirler. Bu davranışları gösteren kişiler için mağdur ya da kamu tarafından ceza davası açılır. Açılan davalar ağır ceza, sulh ve asliye mahkemelerinde görülür. Ceza hukuku avukatı baktığı davalar arasında şunlar yağma, hırsızlık, adam öldürme, yaralama, zimmet, casusluk gibi konular bulunur. Son derece hassas şekilde takip edilmesi gereken bu gibi davalar için avukatlık ofisimizden danışmanlık alabilir ve davalarınızın takibi konusunda hizmet alabilirsiniz.

Soru ve destek için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.