Kat Mülkiyeti Hukuku

Kat mülkiyeti hukuku bir arsa üzerine inşa edilen daire ve işyeri gibi bağımsız bölümlerin mülkiyet hakkının düzenlenmesi ile ilgili konularda yapılan düzenlemeleri içerir. Kat maliklerinin kendilerine düşen arsa payının yanında ortak alanlardaki payların belirlenmesi ve bu konularda yaşanan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturulmasını içerir.

Kat malikleri arasında sorun yaşanmaması adına daha inşaat başlamadan önce sözleşmelerin yapılması gerekir. Sözleşmelerde tarafların haklarının ve sorumluluklarının net olarak belirtilmesi yararlıdır. Avukatlık ofisimizde bu sözleşmelerin hazırlanması ve ortaya çıkan anlaşmazlıkların çözümü için dava açılması gibi süreçler titiz şekilde yürütülür.

Kat Mülkiyeti Avukatı Baktığı Davalar

Kat mülkiyeti avukatı ile daha inşaat başlamadan önce çalışılmaya başlanması çeşitli hak kayıpları ve anlaşmazlıklar yaşanmasının önüne geçer. Bu sayede ortaya anlaşmazlıklar çıkmaz ve kat malikleri kendi bağımsız alanlarını ve ortak alanları kullanabilirler. Kat mülkiyeti hukuku oldukça geniş bir konuyu kapsar. Eşya hukukunun bir alt dalıdır ve ülkemizde bulunan milyonlarca bağımsız bölümden kaynaklı da mahkemelere önemli bir dava yükü getirir. Kat mülkiyeti hukuku avukatı tarafından bakılan davalar arasında şunlar bulunur.

  • Arsa payının düzeltilmesi
  • Kat mülkiyetinin tesisi
  • Kat mülkiyetinin devri
  • Tapu kaydının iptali
  • Zarar giderimi
  • Kat maliklerinden oluşan yönetim kurulunun kararının iptali
  • Yöneticinin kötü yönetimi, haksız fiilleri kusurları ve hakları ile ilgili davalar
  • Apartman aidatı ödenmemesi halinde icra takibi

Kat Mülkiyeti Hukuku Danışmanlığı

Kentsel dönüşümlerin hızla devam ettiği günümüzde artık çok fazla bağımsız bölümün bir arada olduğu binalar ve siteler inşa ediliyor. Bu binalarda ve sitelerde yaşayan kişilerin sorunlar yaşanmaması ve düzenin tahsis edilmesi adına danışmanlık hizmeti alınması yararlıdır. Kat mülkiyeti hukuku konusunda bilgili ve deneyimli avukat ihtiyacınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alacağınız danışmanlık hizmeti ile sorun yaşanmadan kat mülkiyetinin kullanılması mümkün olur. Aynı zamanda yaşanan anlaşmazlıklar da kanunlar çerçevesinde davalar açılarak sonuçlandırılır.

Soru ve destek için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.