Tazminat Hukuku

Tazminat hukuku haksız fiil ile karşılaşma sonucu ortaya çıkan zararların karşılanması amacıyla yapılan kanuni düzenlemeleri kapsar. Tazminat davaları maddi zararlar ve manevi zararların karşılanması için açılır. Kişinin haksız fiil ile karşılaşması sonucunda ortaya çıkan zararın karşılanması için tazminat hukuku avukatı davanın açılması ve takibini yapar.

Avukatlık ofisimizde açılan tazminat davalarında sanık ya da mağdur olan kişilerin savunmasını gerçekleştiriyoruz. Kişinin haksız fiil ile karşılaşması sonucunda dava açılması sürecinde müvekkillerinin yanında yer alır. Açılan davalarda ne miktarda tazminat talep edilmesi gerektiği konusunda danışmanlık hizmeti de verilir.

Tazminat Hukuku Davaları Nelerdir?

Tazminat hukuku davaları nelerdir incelendiğinde kişinin uğradığı haksızlık karşısında bunu tazmin etmek için açılan davalar olduğu görülür. Tazminat için dava açan tarafı olduğu gibi aynı şekilde dava açılan kişinin de hukuki süreçte temsilinin bu alanda uzman avukat tarafından yapılmalıdır. Açılabilecek tazminat davaları arasında şunlar bulunur.

  • Trafik kazalarından oluşan maddi ve manevi kayıplar
  • Boşanma sırasında kusurlu eşe tazminat davası açılması
  • İş kazası geçiren kişilerin uğradıkları zararın tazmini
  • Haksız işgal ile ortaya çıkan zararlar
  • İftira ve hakarete uğrama karşısında oluşan zarar
  • Sözleşmelerden kaynaklı hak kayıplarının karşılanması
  • Malpaktris davalarında oluşan zararlar

Maddi Tazminat Davası Nedir?

Maddi tazminat davası kişinin haksız fiil ile karşılaşması sonucunda mal varlığında eksilme olması halinde açılır. Meydana gelen maddi zarar tespit edilir ve dava sürecinin sonucunda kişinin gerçekten maddi kayıp yaşadığı anlaşıldığında bu zararı veren kişi ya da kurum tarafından tanzim edilir.

Manevi Tazminat Davası Nedir?

Bir kişinin karşılaştığı haksız fiil sonucu psikolojisinin bozulması halinde manevi tazminat talep edilir. Kişinin toplum içinde küçük düşmesi, gururunun kırılması, aşağılanmış hissetmesi, acı ve keder hissetmesi karşısında maddi tazminat davası açılır ve kişinin yaşadığı duygular ve durum göz önüne alınarak tazminat belirlenir.

Soru ve destek için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.